ODŚNIEŻANIE AUTA

Witajcie

Ostatnio podczas jazdy pewna osoba zadała mi pytanie. Chodziło o odśnieżanie samochodu. Czy wszystkie szyby muszą być przejrzyste i czy to wystarczy?

Zimę mamy na razie łagodną, ale nagle rano możemy się przekonać, że samochód jest cały ośnieżony. Uwierzcie mi, że zimą przyjeżdżając do pracy, zawsze zastanawiam się, w jakim stanie po nocy jest auto, w którym Was szkolę. Śnieg nie jest największym problemem. Jeżeli jest na samochodzie, trzeba go usunąć. Pamiętajcie, że nie może zalegać na szybach, światłach, czy dachu. Czasami można zobaczyć kierowców, którzy jadą kompletnie zaśnieżonym samochodem, a tylko to mają odśnieżone, co zdołała zgarnąć wycieraczka. Wiecie zapewne, że takie postępowanie jest karane przez policję? Śnieg trzeba usunąć z całego auta i jest to czynność, którą wykonujemy na samym początku.  Robimy to szczotką a nie skrobaczką, by nie porysować lakieru. Trzeba pamiętać, że drzwi auta należy otwierać bardzo powoli, żeby nie uszkodzić uszczelek. Przed zimą warto je nasmarować wazeliną techniczną, lub specjalnym preparatem do tego przeznaczonym. Gdy już się znajdziemy wewnątrz auta, uruchamiamy silnik i włączamy ogrzewanie. Od razu należy skierować strumień nawiewu na przednią szybę. Powietrze stopniowo zacznie się rozgrzewać i powoli podgrzewać szybę. Włączamy również podgrzewanie tylnej szyby. We współczesnych samochodach przycisk ten powoduje rozmrażanie lusterek zewnętrznych. Komfortową sytuację mają Ci, którzy posiadają elektrycznie podgrzewaną szybę przednią. Odmraża się ona natychmiast. Następnie, gdy szyby troszkę się odmrożą, możemy przystąpić do oczyszczania ich z lodu. Robimy to z wyczuciem, by nie spowodować ich porysowania. Dlatego należy zacząć, gdy szyby trochę się podgrzeją. Lód z nich będzie łatwy do usunięcia. Szyby czyścimy całe i wszystkie. Wycieraczki włączamy dopiero wtedy, gdy cały lód z szyb został usunięty. W przeciwnym wypadku uszkodzimy je i nie będą spełniały swojej funkcji, czyli usuwały wody z szyb. Widoczność musimy mieć z każdej strony, a nie tylko na wprost samochodu.

Nieco gorzej jest gdy dzień wcześniej było wilgotno, a w nocy przyszedł duży mróz. Wtedy mamy do czynienia z grubą warstwą lodu na całej powierzchni samochodu. Może być problem już z otworzeniem drzwi. Nie ciągnijmy ich na siłę. Najpierw trzeba użyć preparatu odmrażającego zamek samochodu. Trzeba chwilę odczekać, aż zacznie działać i delikatnie, ale z pewną siłą próbować otworzyć drzwi. Gdy znajdziemy się w samochodzie uruchamiamy nagrzewanie szyb, jak już wcześniej opisałem. W takim jednak przypadku warto użyć odmrażacza do szyb. Są to preparaty również dostępne w sklepach motoryzacyjnych, lub na stacjach paliw. Pryskamy szyby i po chwili usuwamy lód skrobaczką. Warto sprawdzić poziom płynu do spryskiwaczy. Oczywiście mam na myśli zimowy. Jeżeli jest za mało, uzupełniamy. Kursanci, których teraz szkolę, cały czas używają spryskiwacza szyb. Błoto pośniegowe na drogach strasznie zabrudza szyby, i co chwilę trzeba je czyścić z użyciem płynu. Nie wolno robić tego samymi wycieraczkami, gdyż błoto to zarówno zniszczy pióra, jak i porysuje szyby.

Mam nadzieję, że moje porady nie będą Wam potrzebne. Należy jednak o nich pamiętać. Niestety zima jest piękna tylko w górach, w lesie na spacerze z rodziną na sankach, lub przez okno. Jeżeli chodzi o motoryzację, to nie ma w niej żadnych pozytywów. Życzę Wam i sobie jak najmniej porannej gimnastyki, podczas przygotowywania auta. W końcu już za dwa miesiące wiosna :-) (PS)