DOBRY KIEROWCA, CZYLI…?

Witam Was

Dziś chciałbym napisać na temat cech dobrego kierowcy. Jak zawsze zapraszam Was do dyskusji i czekam na maile. Czytałem ostatnio interesujący i związany z tematem artykuł. Przytoczę tu słowa kilku osób związanych z motoryzacją.

Co znaczy, dobry kierowca według kierowcy rajdowego Tomasza Kuchara? Człowieka, który technikę jazdy zna doskonale. Mówi on, że dobry kierowca to kierowca świadomy. Zna prawa fizyki rządzące jazdą samochodem, wie jak zmienia się balans samochodu podczas hamowania, przyspieszania i skręcania, wie, jaki ma to wpływ na przyczepność poszczególnych kół do podłoża, oraz potrafi przewidzieć skutki tych zmian. Świadomy kierowca unika zagrożeń na drodze. Dobry kierowca to również kierowca odpowiedzialny. Potrafi obiektywnie ocenić swoje umiejętności w prowadzeniu pojazdu, zna swoje granice i nie przekracza ich. Przed większością przygód na drodze , kolizji i wypadków najskuteczniej może ochronić się sam kierowca. Jeśli ktoś jest nieświadomy i nieodpowiedzialny, to nie pomogą ,,suszarki”, fotoradary, mandaty czy policjanci na każdym rogu.

Jacek Grunt-Mejer, psycholog transportu wypowiada się od strony emocjonalnej, czyli, że dobry kierowca powinien przede wszystkim zwracać uwagę na niechronionych uczestników drogi, czyli rowerzystów i pieszych. Musi być ostrożny i uważny. Nie powinien ulegać nawykom innych, np. powinien zatrzymywać się na zielonej strzałce, nawet jeśli 99% kierowców tego nie robi. Mówi również, że dobrze było by, gdyby co jakiś czas odświeżał sobie kodeks ruchu drogowego. Według niego, kierowca rutynowy z wieloletnim doświadczeniem nie zawsze jest synonimem dobrego kierowcy.

Pamiętajmy zatem, że dobry kierowca ma świadomość odpowiedzialności jaka na nim spoczywa podczas jazdy, ponieważ dla takiego kierowcy najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zdrowy rozsądek, pokora, opanowanie i cierpliwość, to bardzo ważne cechy.  Zawsze powtarzam moim kursantom, by myśleli również za innych i przewidywali potencjalne zachowania  uczestników drogi w naszym otoczeniu. By byli przygotowani na najbardziej zaskakujące zachowania z ich strony. Odpowiednie nastawienie psychiczne i znajomość techniki kierowania mają ogromne znaczenie i świadczą o klasie dobrego kierowcy. Pamiętajmy o tym i nie traktujmy podróży po drogach jak wyścigu, a innych kierujących jak rywali.(PS)

,,Dobry kierowca potrafi wyprowadzić samochód z poślizgu, genialny nigdy w niego nie wpadnie.”